ساخت جرثقیل سقفی

معمولا ساخت جرثقیل های سقفی به دو صورت جرثقیل سقفی تک پل و جرثقیل سقفی دو پل انجام میگیرد. در ساخت جرثقیل سقفی تک پل بالابر معمولا بصورت آویز در زیر پل جرثقیل نصب میگردد و در مواردی هم بصورت وزن مقابل در کنار جان پل جرثقیل نصب میشود:

ساخت جرثقیل سقفی تک پل آویز
ساخت جرثقیل سقفی تک پل آویز
ساخت جرثقیل سقفی تک پل وزن مقابل
ساخت جرثقیل سقفی تک پل وزن مقابل

حداکثر ظرفیت تناژ جرثقیل سقفی تک پل و دوپل

تناژ مربوط به ساخت جرثقیل سقفی تک پل با توجه به دهانه قابل تغییر می باشد و نمی توان برای آن محدودیتی قائل شد با این وجوه توصیه می‌شود که حداکثر تا ظرفیت ۱۰ تن و دهانه ۲۴ متر از جرثقیل سقفی تک پل استفاده گردد زیرا در غیر اینصورت علاوه بر اینکه ابعاد پل بسیار بزرگ خواهد شد، ساخت جرثقیل غیر اقتصادی نیز می‌گردد.

همانطور که در بالا عنوان گردید از دهانه ۲۴متر و ظرفیت ۱۰ تن به بالا از جرثقیل سقفی دو پل استفاده میگردد که در اینصورت می‌توان تا دهانه ۳۵ متر و ظرفیت ۳۰۰ تن از این تیپ جرثقیل استفاده نمود، کاربردهای جرثقیل سقفی ۲ پل بسیار زیاد بوده و از صنایع انبارشی و کوچک گرفته تا صنایع سنگین همچون کشتی سازی، فولادسازی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه قرار گیری وینچ در ساخت جرثقیل سقفی ۲ پل بسته به نیاز مشتری متفاوت می باشد که معمولا بصورت رونشین برروی پل قرار میگیرد.

ساخت جرثقیل سقفی 2 پل
ساخت جرثقیل سقفی ۲ پل
ساخت جرثقیل سقفی 2 پل که وینچ بصورت آویز قرار گرفته است
ساخت جرثقیل سقفی دو پل که وینچ بصورت آویز قرار گرفته است

 

ساخت جرثقیل دروازه‌ای، انواع آن و کاربرد هر کدام

جرثقیل های دروازه‌ای (Gantry crane) نیز همانند دیگر مدل‌های جرثقیل دارای انواع گوناگونی است، موارد استفاده از انواع جرثقیل دروازه‌ای را می‌توان به بنادر، صنایع ذوب، صنایع فولاد، راه آهن و … اشاره نمود که بسته به نیاز مشتری در دهانه‌ها و اندازه‌های متفاوتی ساخته می‌شود. جرثقیل دروازه‌ای تک پل ، جرثقیل دروازه ای دوپل ، جرثقیل دروازه‌ای با کنسول در طرفین، جرثقیل نیمه‌دروازه ای، جرثقیل دروازه‌ای چرخ لاستیکی از معروفترین و پرکاربردترین انواع جرثقیل می‌باشد:

جرثقیل دروازه ای
جرثقیل دروازه ای کنسول دار

 

جرثقیل دروازه ای
جرثقیل دروازه ای مخصوص صنایع دریایی

 

جرثقیل دروازه ای
جرثقیل دروازه ای چرخ لاستیکی

نحوه طراحی و ساخت جرثقیل دروازه‌ای همانند جرثقیل سقفی بوده با این تفاوت که انتقال بار از طریق ستون‌های خود جرثقیل صورت می‌گیرد و راهبر‌های طولی (end carriage) در زیر ستون‌ها قرار می‌گیرند. خط برق طولی نیز معمولاً از طریق کابل جمع کن که می‌تواند بصورت موتوردار و یا فنری باشد وظیفه جمع کردن کابل طولی را بر عهده دارد. در جرثقیل دروازه‌ای تک پل می‌توان تا تناژ ۱۰ تن و دهانه ۲۴ متر مورد استفاده قرار گیرد، جرثقیل‌های دروازه‌ای که معمولاً در بنادر جهت تخلیه بار مورد استفاده قرار می‌گیرد معمولاً دارای یک کنسول بسیاد بلند می‌باشد از این رو به جهت حفظ تعادل جرثقیل از وزنه مقابل و انواع سیم بکسل جهت غلبه بر نیرو‌ها و حفظ تعادل جرثقیل استفاده می‌گردد.

ساخت جرثقیل بازویی

در ساخت جرثقیل بازویی (jib crane) برای بلند کردن اجسامی که وزن زیادی ندارند بکار ‌می‌روند و معمولاً از تیر ساده بعنوان پل، یک ستون جهت انتقال بار به زمین و فنداسیون تشکیل شده‌اند در بعضی از مواقع نیز به ستون سوله متصل شده که در این صورت دیگر نیازی به ستون و فنداسیون نداشته و از ستون و فنداسیون خود سوله جهت انتقال بار استفاده می‌شود. جرثقیل بازویی دارای ۴ حرکت (بالا، پایین و ۲ حرکت عرضی ) بوده و می‌تواند حول محور ستون خود از ۳۶۰ درجه چرخش نماید.

نمون‌های سبک‌تر این جرثقیل فاقد موتور برای چرخش بوم بوده و بوسیله دست جابجا می‌گردند ولی در نمونه‌های با تناژ بالاتر جرثقل بازویی توسط الکترو موتور چرخش بوم صورت می‌گیرد. از آنجایی که در جرثقیل بازویی تیر بصورت تره‌ای عمل می‌کند نیروی برشی و لنگر زیادی در محل اتصال تیر به ستون ایجاد می‌گردد. لذا نحوه اتصال در این ناحیه بسیار حائز اهمیت می‌باشد، ضمن اینکه در مواردی که تیر به تنهایی نتواند وزن بار تحمل نماید برای کاهش ابعاد تیر از سیم بکسل که بصورت پیش تنیده می‌باشد استفاده می‌گردد در اشکال زیر نمونه‌هایی از انواع جرثقیل بازویی را مشاهده می‌نمایید:

جرثقیل بازویی
جرثقیل بازویی

 

جرثقیل بازویی
جرثقیل بازویی

 

جرثقیل بازویی
جرثقیل بازویی

 

از جرثقیل های بازویی جهت استفاده در صنایع سبک همچون تعمیرگاه‌ها، کارگاه‌های کوچک، صنایع خودرویی و … استفاده می‌گردد.

طراحی و ساخت انواع جرثقیل‌های سالنی: ساخت جرثقیل‌های سقفی (overhead crane) و دروازه‌ای (gantry crane)جرثقیل بازویی(jib crane)، جرثقیل آویز (suspension crane) جرثقیل دیواری (wall crane)، جرثقیل مونوریل(mono rail)، جرثقیل‌های با گروه کار ی بالا (heavy duty) مخصوص صنایع سنگین همچون فولاد‌سازی، کارخانجات سیمان، صنایع کشتی‌سازی، صنایع معدنی و غیره توسط تیم متخصص بناگستر با انواع وینچ‌های بالابر و کشنده با توجه به نیاز مشتری انجام می‌گردد.

جهت سفارش و استعلام قیمت با ما تماس بگیرید.

دسته‌ها: مقالات

مقالات مرتبط

بازرسی و ایمنی جرثقیل | جرثقیل بناگستر

بازرسی و ایمنی جرثقیل

مدتهاست که تعداد بسیار زیادی جرثقیل در انواع و اقسام مختلف در کارگاه‌های کوچک و بزرگ، بنادر، کارخانه‌ها، سوله‌ها و خطوط تولید در سراسر ایران استفاده می‌شود. به همان اندازه…
ادامه مطلب
جرثقیل بازویی

ساخت جرثقیل بازویی

جرثقیل بازویی (Jib crane) یکی از انواع جرثقیل‌های سقفی (Overhead lifting devices) است. زیاد پیش می‌آید که کارگران خط تولید یا انبار یا هر محیط کار صنعتی دیگری نیازمند وسیله‌ای…
ادامه مطلب
رنگ آمیزی جرثقیل | جرثقیل بناگستر

رنگ‌آمیزی جرثقیل سقفی

با توجه به فزونی هرروزه‌ی انواع سازه‌های فلزی اعم از سازه‌های فولادی من جمله انواع جرثقیل‌ها، ستون‌ها و دیگر سازه‌های فلزی و فولادی، توجه ویژه به رنگ‌آمیزی جرثقیل و بالاخص…
ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان