1. جرثقیل بناگستر
  2. ساخت انواع جرثقیل کارگاهی و سوله
  3. ساخت و نصب پل جرثقیل کارگاهی در سوله‌های صنعتی

ساخت و نصب پل جرثقیل کارگاهی در سوله‌های صنعتی

یکی از اصلی‌ترین مراحل ساخت جرثقیل سقفی، ساخت پل جرثقیل می‌باشد. پل مهم‌ترین قسمت جرثقیل سقفی می‌باشد که وجود آن برای کارکرد صحیح جرثقیل الزامی است. جرثقیل کارگاهی در سوله‌های صنعتی جهت جابجایی بار‌های بسیار سنگین نصب می‌شود. امکان جابجایی بار‌های سنگین در این مکان‌های صنعتی با استفاده از نیروی انسانی وجود ندارد. درنتیجه ساخت جرثقیل سقفی و نصب آن در این سوله‌ها می‌توان راندمان کار را به خوبی بالا برد.

ساخت و نصب پل جرثقیل سقفی و تیرحمال

نکته مهم این است که ساخت پل جرثقیل سقفی چگونه انجام می‌شود؟ باید و نباید‌های مهم ساخت این بخش از جرثقیل سقفی و کارگاهی کدامند؟ در این مقاله از سایت جرثقیل بناگستر به صورت ویژه به بررسی طراحی و ساخت پل جرثقیل سقفی و کارگاهی می‌پردازیم.

پل جرثقیل چیست؟

قبل از آنکه به نحوه ساخت پل جرثقیل و نصب آن بپردازیم، بهتر است مقداری پل جرثقیل را بررسی کنیم. پل جرثقیل همان تیر حمال جرثقیل است که نیروی وارد شده از جرثقیل را به بدنه سازه یا تیر‌های دیگر منتقل می‌کند. با استفاده از این انتقال نیرو، ساختار جرثقیل می‌تواند به خوبی بار‌های سنگین را بدون هیچ مشکلی جابجا نماید. تیر حمال جرثقیل سقفی در سقف سالن‌ها نصب می‌شوند. البته تیر حمل برای ساخت جرثقیل دروازه‌ای نیز کاربرد دارد. زیرا این جرثقیل‌ها نیز دارای پل مخصوص جهت قرار‌گیری بالابر جرثقیل سقفی هستند.

ساخت پل جرثقیل توسط شرکت سازنده جرثقیل سقفی انجام می‌شود. شرکت‌های تولید‌کننده با توجه به تناژ بالابر، ابعاد سازه و نیاز‌های صنعت مورد نظر اقدام به ساخت تیر حمال جرثقیل سقفی می‌کنند. نحوه ساخت تیر کرین جرثقیل سقفی بر کیفیت نهایی جرثقیل و کارکرد آن مؤثر است. بنابراین تیر‌های حمال باید توسط متخصصان باتجربه و ماهر ساخته شوند.

ساخت انواع پل جرثقیل سقفی

ساخت پل جرثقیل هم برای جرثقیل‌های سقفی و هم جرثقیل‌های دروازه‌ای در دو نوع یک پل و دوپل ساخته می‌شود. در سالن‌هایی که با کمبود فضا مواجه هستند و ممکن است سازه مقاومت بالایی نداشته باشد، از جرثقیل یک پل بهره می‌برند. درنتیجه برای ساخت این نوع جرثقیل یک پل بر روی دو تیر موازی هم به شکل H سوار می‌شود. اما تیر حمال دو پل برای جرثقیل‌هایی ساخته می‌شود که دارای تناژ بار قابل حمل بالایی هستند. در نتیجه فشار بیشتری را به تیر‌های حمال وارد می‌کنند. ساخت دو پل جرثقیل نیاز به متراژ بیشتری دارد. به همین دلیل این نوع طراحی برای فضا‌های بزرگ، کارخانجات گسترده و سوله‌های صنعتی به کار می‌رود.

طراحی و ساخت پل جرثقیل یک پل بسیار آسان‌تر و کم هزینه‌تر از ساخت تیر حمال دو پل است. زیرا برای ساخت دو تیر حمال باید انرژی، زمان و متریال بیشتری را صرف کرد. در حالی که ساخت یک پل برای جرثقیل سقفی به متریال کمتری نیاز خواهد داشت.

نحوه ساخت پل جرثقیل سقفی

ساخت پل جرثقیل سقفی

نحوه ساخت پل جرثقیل سقفی به این صورت است که ابتدا باید طراحی مربوط به ساخت پل صورت گیرد. برای طراحی، ابتدا مهندس مربوطه باید از سازه مورد نظر دیدن کند. زیرا در طراحی پل جرثقیل باید ابعاد سازه، میزان مقاومت آن، شرایط محیط کاری و… را در نظر گرفت. همچنین تناژ بر قابل حمل بالابر در نحوه ساخت پل جرثقیل مهم است.

کارشناسان با توجه به در نظر گرفتن تمامی این موارد، اقدام به طراحی سازه جرثقیل سقفی می‌کند. در طراحی نوع متریال، ابعاد پل‌ها، نحوه قرارگیری آن‌ها و نحوه اتصال و نصب جرثقیل سقفی باید مشخص شود.

بعد از انجام طراحی، نوبت به ساخت پل جرثقیل سقفی می‌رسد. برای ساخت تیر حمال جرثقیل باید از بهترین و باکیفیت‌ترین متریال‌ها استفاده کرد. زیرا پل جرثقیل باید به گونه‌ای باشد که بتواند در شرایط سخت کاری و در برابر عوامل مخرب محیطی عمر مفیدی داشته باشد. اکثرا برای ساخت پل جرثقیل از فولاد و آلیاژ‌های محکم آن بهره می‌برند. استفاده از استنلس استیل و آلیاژ‌های فلز آلومینیوم نیز رایج می‌باشد. بعد از ساخت پل، عملیات نصب آن جهت نصب نهایی جرثقیل سقفی انجام می‌شود.

نکات مهم طراحی و ساخت پل جرثقیل

در طراحی و ساخت پل جرثقیل نکات بسیار مهمی باید در نظر گرفته شوند. در غیر این صورت جرثقیل نمی‌تواند در صنایع مختلف کاربرد مناسبی از خود نشان دهد. برخی از این نکات مهم به صورت زیر هستند.

• ابعاد سازه مورد نظر و میزان استحکام بدنه آن مهم است. زیرا پل باید کاملاً متناسب با ابعاد و میزان مقاومت سازه ساخته شود.

• استفاده از متریال‌های باکیفیت برای ساخت تیر حمال جرثقیل ضروری است.

• توجه به تناژ باری که صنعت مورد نظر با آن سروکار دارد مهم است.

• نصب تیر حمال جرثقیل باید توسط افراد متخصص و باتجربه در این زمینه صورت گیرد. در غیر این صورت جرثقیل کارایی خوبی از خود نشان نخواهد داد.

برای ساخت تیر حمال جرثقیل از چه متریال بهره می‌برند؟

تیر حمال جرثقیل سقفی

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، کیفیت و دوام یک جرثقیل تا حدودی به کیفیت متریال ساخت آن وابسته است. به همین دلیل برای ساخت پل جرثقیل بهتر است از متریال‌هایی با میزان مقاومت و استحکام بالا استفاده کرد. فلزاتی مانند فولاد، استیل و آلومینیوم به خوبی می‌توانند در برابر عوامل مختلف محیطی مقاومت کنند.

حرارت بالا، رطوبت، ضربه و فشار فیزیکی، مواد شیمیایی خورنده، تغییرات دمایی شدید و… جزء عوامل محیطی مخرب در محیط کار هستند. بنابراین متریال تیر حمال جرثقیل باید به گونه‌ای باشد که بتواند در برابر این عوامل بیشترین مقاومت را از خود نشان دهد. در غیر این صورت شاهد فرسودگی و استهلاک بالای جرثقیل مورد نظر خواهیم بود.

هزینه نصب جرثقیل سقفی

هزینه ساخت پل جرثقیل و نصب آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع پل، نوع متریال مورد استفاده و کیفیت ساخت جرثقیل جزء این فاکتور‌ها هستند. هزینه نصب جرثقیل سقفی دوپل بسیار بیشتر از جرثقیل سقفی یک پل می‌باشد. زیرا نصب آن امری تخصصی‌تر است. خوشبختانه شرکت جرثقیل بناگستر با هزینه بسیار مناسبی انواع جرثقیل‌های سقفی و کارگاهی را نصب می‌کند. برای اطلاع از جدیدترین قیمت‌ها می‌توانید با کارشناسان جرثقیل بناگستر تماس بگیرید.

ساخت انواع جرثقیل سقفی و دروازه‌ای در جرثقیل بناگستر

شرکت جرثقیل بناگستر سالهاست که به عنوان معتبرترین تولید‌کننده و سازنده انواع جرثقیل سقفی و دروازه‌ای در کشور شناخته می‌شود. تیم متخصص جرثقیل بناگستر صفر تا صد طراحی و ساخت پل جرثقیل سقفی و دروازه‌ای را به صورت کامل انجام می‌دهد. متخصصین این شرکت با توجه به تمامی استاندارد‌های روز جهانی و به صورت کاملاً اصولی جرثقیل را طراحی می‌کنند.

همچنین برای ساخت پل جرثقیل از بهترین و باکیفیت‌ترین متریال‌ها بهره می‌برند. زیرا برای جرثقیل بناگستر کیفیت همیشه در اولویت قرار دارد.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت جرثقیل بناگستر به چگونگی ساخت پل جرثقیل سقفی و دروازه‌ای و نکات مهم مربوط به آن پرداختیم. نحوه ساخت پل تعیین‌کننده طول عمر و کارایی جرثقیل است. بنابراین ساخت جرثقیل را هرگز به افراد غیرمتخصص و بی‌تجربه در این زمینه نسپارید.

 

دسته‌ها: ساخت انواع جرثقیل کارگاهی و سوله
مقالات مرتبط

طراحی محاسبه و تهیه نقشه جرثقیل سقفی و دروازه‌ای تک پل و دوپل

جابه‌جایی انواع سازه‌ها، متریال‌های فلزی، بسته‌بندی‌ها، کالا‌ها و به‌طورکلی لوازمی که وزن زیادی دارند، در کارگاه‌ها، شرکت‌ها و تجارت‌های بزرگ، بنادر و دیگر حوزه‌ها با استفاده از انواع جرثقیل سقفی…
ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره رایگان