درام جرثقیل سقفی یکی از بخش‌های اصلی بالابر آن به شمار می‌آید که از لوله‌هایی با ضخامت بالا ساخته می‌شود. درام‌ها در دو نوع ساده و شیاردار تولید می‌شوند که کارایی مشابهی دارند. در درام‌های شیاردار، روی سطح خارجی هر درام، شیارهایی با طول گام و قوس مشخصی قرار می‌گیرند. قوس شیارهای درام های شیاردار برابر با قطر سیم‌بکسل بوده و گام آن کمی بزرگ تر از قطر سیم می‌باشد. سیم‌بکسل در جهت شیارهای درام، به دور آن پیچیده و باز می‌شود. در مدل شیاردار، طناب کشش باید در داخل شیارهای درام باشد. درام یک جرثقیل باید دارای کیفیت مناسب بود و مراحل ایمنی و بازبینی‌های مرتب، باید در مورد آن به درستی و با دقت انجام شود. شرکت بناگستر برای ساخت درام‌های با کیفیت از بهترین متریال و با به‌روزترین تکنولوژی، بالاترین استانداردها را به کار گرفته تا رضایت کامل مشتریان را متضمن شود.

درام جرثقیل سقفی چگونه کار می کند؟

حرکت درام ابتداعا توسط موتور و سپس گیربکس انجام می‌پذیرد. سیم‌بکسل روی این قسمت از جرثقیل پیچیده می‌شود و با چرخش درام و افزایش و کاهش طول بخش آزاد سیم‌، حرکت عمودی جرثقیل را تامین می‌کند تا بتواند بار را در ارتفاع متختلف به حرکت درآورد. این بخش یکی از مناطق آسیب‌پذیر جرثقیل به حساب می‌آید و فرسودگی شیارها در دراز مدت می‌تواند سبب پارگی سیم‌بکسل شده و عملکرد دستگاه را دچار اختلال کند. جایگزین کردن درام در جرثقیل کار ساده‌ای نیست و برای این کار باید تمامی قطعات بالابر از جمله موتورها و ترمز جدا و پس از تعمیر مجددا نصب گردند.

انواع درام در جرثقیل سقفی

درام ساده: این گونه از درام‌های جرثقیل کاملا صاف بوده و هیچ گونه شیاری روی خود ندارند. سیم‌بکس در این مدل از درام، بدون هیچ فاصله و فضایی روی درام پیچیده می‌شود. به طور معمول از این مدل از درام‌ها به دلیل شکستن و آسیب دیدن بیشتر، احتمال خرابی سیم‌بکسل و اختلال بیشتر در عملکرد دستگاه، کمتر استفاده می‌شود و بیشتر برای جرثقیل‌های سبک‌تر با تحمل وزن بار کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این درام‌ها باید دقت مضاعفی در صحیح پیچیدن سیم دور درام به عمل آورد. سیم‌بکسل باید به درستی به درام متصل شده باشد. سیم باید طوری پیچیده شود که هیچگونه فاصله یا شکافی بین ادوار آن وجود نداشته باشد. پس از پیچیده شدن آخرین ردیف یا آخرین دور، حداقل باید دو برابر قطر سیم، تا لبه‌ی درام فاصله‌ی خالی وجود داشته باشد. اگر سیم بکسل به صورت شل یا نادرست روی درام پیچیده شود سبب له‌شدگی، تغییر شکل زودهنگام و خرابی سیم‌بکسل می‌شود.

درام شیاردار: استفاده از این گونه از درام‌ها متداول تر است چرا که به دلیل داشتن شیارهایی که سیم‌بکسل را برای پیچیدن به دور خود به فاصله‌ی مشخص شده‌ی بین شیارها محدود می‌کند، مطقع اتکا مناسبی برای سیم پدید می‌آورد. این امر سبب افزایش طول عمر سیم شده و کارایی دستگاه را بالاتر می‌‍برد. اندازه‌ی شیارها می‌بایست دارای بازه‌ی مشخصی باشند. در غیر این صورت نیروی پخش شده در طول سیم بکسل متناسب نبوده و به مرور زمان سبب پارگی آن خواهد شد.

اگر سیم بکسل را با بی‌دقتی و خارج از چهارچوب‌های مشخص شده توسط شرکت سازنده به دور درام پیچیده شود ممکن است سیم از شیار بیرون پریده یا از یک شیار به شیار دیگر برود و دچار آسیب دیدگی شود. این آسیب دیدن‌های سیم بکسل ضمن خطرناک بودن عملکرد جرثقیل را دچار اختلال می‌کند و هزینه‌های بی‌موردی را برای کافرما در پی خواهد داشت.

چه زمانی باید درام تعویض گردد؟

برای اطلاع از زمان تعویض درام نیاز است تا در هنگام بازبینی و چک کردن منظم جرثقیل سقفی طی جدول زمانبندی از پیش مشخص شده توسط متخصصین مربوطه، درام هم در چک لیست، مورد بازبینی دقیق و کامل قرار گیرد اما به طور کلی در 4 حالت کلی، باید نسبت به تعویض درام اقدام نمود.

  • زمانی که زنگ‌زدگی روی آن رویت شود.
  • زمانی که شیارهای درام شیاردار، تحت فشار، موج‌دار شده باشند
  • زمانی که درام‌های صاف، تحت فشار، شیاردار یا لبه‌دار شده باشند
  • زمانی که درام دچار ترک، شکستگی‌های سطحی یا شکستگی‌های عمقی شده باشد.

 

افزایش طول عمر درام‌وینچ

ابتداً باید حتما سیم‌بکسل را به روشی که سازنده ارائه کرده، به دور درام پیچید و از پیچیدن سیم‌بکسل به روش دلخواه به دور درام خودداری نمود. در مورد درام‌های شیاردار، سیم‌بکسل باید در جهت شیارهای درام به دور آن پیچیده شود به حالتی که وقتی جرثقیل در پایین‌ترین نقطه‌ی ارتفاعی مجاز قرار می‌گیرد، از تمامی طول بوم استفاده شده باشد. در این حالت طبق استانداردها، باید حداقل 2 دور کامل سیسم بکسل روی درام باقی مانده باشد. باید در نظر داشت که قطر سیم بکسل پس از اولین کارکردها اندکی کاسته می‌شود پس در هنگام نصب آن روی درام باید به این نکته هم توجه داشت.

برای بازرسی از درام جمع کننده‌ی سیم‌بکسل باید برطبق استانداردها و توصیه‌ی سازنده اقدام کرد. قسمت‌هایی از سیم‌بکسل و درام که در معرض فرسودگی و خرابی بیشتری هستند باید به طور منظم و بیشتر از دیگر قسمت‌ها بازبینی شوند. مهم‌ترین آن‌ها، شیارها هستند. برای اندازه‌گیری میزان فرسایش این شیارها باید از شیارسنج استفاده شود و به چشم غیر مسلح اکتفا نشود. باید توجه داشت که شیارسنج‌ها دو نوع هستند و نتایج آنان قدری با هم متفاوت خواهد بود. نحوه‌ی شیارسنجی برای شیارهای نو یا بازسازی شده با شیارهای کار کرده و استفاده شده متفاوت می‌باشد.

اگر لبه‌های درام به هر دلیلی مورد ترک یا شکستی واقع شود باید فورا آن را تویض نمود زیرا ممکن است سیم‌بکسل به بیرون پریده و پاره شود. اگر سطح درام زنگ زده باشد سبب به‌وجود آمدن حرکت شلاقی شده و نهایتا باعث خم شدن سیم‌بکسل می‌گردد. سطح درام‌های صاف باید مرتبا مورد بازرسی و بازبینی قرارگیرد تا فاقد هرگونه شیار و ناهمواری ناشی از فشار سیم‌بکسل و وزن بار حمل شده باشد. هرگونه آسیب به درام نهایتا منجر به آسیب‌دیدگی سیم‌بکسل می‌شود.

و در آخر

شرکت جرثقیل‌سازی بناگستر آماده‌ی ارائه‌ی خدمات فروش، پس از فروش و بازرسی انواع جرثقیل‌های سقفی و دیگر انواع آن می‌باشد.

 

دسته‌ها: مقالات

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان