1. جرثقیل بناگستر
  2. ساخت انواع جرثقیل کارگاهی و سوله
  3. ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای دو پل (بالابر دوپل)- جفت پل

ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای دو پل (بالابر دوپل)- جفت پل

ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای دو پل تنها یکی از خدمات ارائه شده توسط بهترین سازنده جرثقیل یعنی شرکت بناگستر است. جرثقیل های سقفی و دروازه ای در دو نوع یک پل و دوپل ساخته می شوند.

ساخت جرثقیل سقفی دوپل

جرثقیل های دو پل در مقیاس های بزرگتری ساخته شده و برای جابجایی بارهای بسیار سنگین کاربرد دارند. در نتیجه این جرثقیل ها را برای سوله های بسیار بزرگ صنعتی، کارخانجات و کارگاه های بسیار بزرگ می سازند. به عبارتی دیگر کاربرد اصلی این جرثقیل ها برای صنایع بزرگ و گسترده است. در این مقاله از سایت جرثقیل بناگستر می خواهیم به نحوه طراحی و ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای دو پل و نکات مهم مربوط به آن بپردازیم.

جرثقیل دو پل سقفی و دروازه ای دو پل چیست؟

قبل از آنکه به نحوه ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای دو پل بپردازیم، می خواهیم مقداری این جرثقیل ها را معرفی کنیم. جرثقیل های سقفی دو پل، جرثقیل هایی هستند که در سقف سالن ها نصب می شوند. یعنی نصب تیر حمال جرثقیل سقفی بر روی سازه اصلی ساختمان انجام خواهد شد. در نتیجه جرثقیل کاملا متکی بر سازه است. دوپل جرثقیل به صورت موازی بر روی دو ریل موازی هم نصب شده و حرکت می کنند. این جرثقیل ها می توانند بارهای چند صد تنی را به راحتی جابجا نمایند.

ساخت جرثقیل دروازه ای دو پل با جرثقیل سقفی فرق می کند. زیرا اصولا نحوه طراحی این جرثقیل ها با هم متفاوت است. در ساخت جرثقیل دروازه ای دو پل، دو عدد پل بر روی چهار تیر حمال که دو به دو به هم متصل اند، نصب می شوند. در واقع تیرهای حمال همانند تکیه گاه های محکمی برای پل ها عمل می کنند.

بالابر نیروی خود را به پل منتقل کرده و پل ها نیز از طریق تیرهای حمال نیروی خود را به زمین منتقل می کنند. این در حالیست که در ساخت جرثقیل سقفی نیروی پل ها به بدنه سازه ساختمان منتقل خواهد شد.

ساخت جرثقیل دو پل: جرثقیل سقفی و دروازه ای

برای ساخت جرثقیل سقفی و جرثقیل دروازه ای دو پل ابتدا باید طراحی جرثقیل توسط متخصصان صورت گیرد. بعد از اتمام طراحی و ایجاد نقشه جرثقیل، مرحله ساخت جرثقیل شروع می شود. سازنده جرثقیل سقفی برای ساخت پل های جرثقیل از بهترین و باکیفیت ترین متریال ها بهره می برد.

کیفیت ساخت متریال در دوام و طول عمر جرثقیل بسیار مهم است. هر چه متریال پل جرثقیل مقاوم تر و مستحکم تر باشد، طول عمر آن بیشتر می باشد. برای ساخت پل جرثقیل سقفی و دروازه ای باید از متریالی استفاده شود که در برابر عوامل محیطی بیشترین مقاومت را از خود نشان دهد. رطوبت، حرارت، تغییرات آب و هوایی، تغییرات دمایی، مواد شیمیایی خورنده و … جزء این عوامل محیطی مخرب هستند.

طراحی جرثقیل های دو پل سقفی و دروازه ای

مهم ترین مرحله در ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای دو پل، مرحله طراحی آن است. زیرا طراحی جرثقیل است که تمامی جوانب آن را مشخص می کند. در طراحی جرثقیل باید ابعاد ساختمان، تناژ بار قابل حمل، شرایط محیط کار و … را در نظر گرفت. برای طراحی جرثقیل سقفی دوپل باید متراژ فضای سالن را در نظر بگیرید. زیرا جرثقیل باید کاملا متناسب با ابعاد ساختمان ساخته شود.

مورد دیگر تناژ بار قابل حمل است. در واقع هر چه تناژ بار قابل حمل بیشتر باشد، باید جرثقیل مستحکم تر ساخته شود. زیرا پل ها باید بتوانند نیروی منتقل شده توسط بالابر را تحمل کنند.

در ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای دوپل باید به شرایط آب و هوایی نیز دقت شود. مخصوصا این مورد در جرثقیل های دروازه ای اهمیت بیشتری پیدا می کند. زیرا این جرثقیل ها اکثرا در فضای بیرونی ساخته خواهند شد. بنابراین بیشتر در معرض عوامل بیرونی قرار می گیرند. فاصله بین پل ها و ارتفاع جرثقیل بسیار مهم است. در طراحی باید مشخص شود که پل ها چقدر از هم فاصله داشته باشند. همچنین ارتفاع جرثقیل باید متناسب با نیاز محیط کار باشد.

اهمیت اتصالات در ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای دوپل

اتصالات در ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای دو پل بسیار حائز اهمیت است. در واقع اتصالات تعین کننده میزان ایمنی کار با جرثقیل، نوع کارکرد و دوام آن هستند. نحوه ساخت اتصالات، انتخاب متریال آن ها و نحوه نصب آنان بسیار مهم است. اتصالات باید به گونه ای ساخته شوند که تحت هیچ شرایطی از ایمنی جرثقیل نکاهند. اتصالات باید کاملا در برابر رطوبت مقاوم باشند. زیرا زنگ زدگی به شدت از مقاومت آن ها می کاهد.

نصب جرثقیل سقفی و دروازه ای دوپل

از ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای دوپل که بگذریم، نصب جرثقیل نیز بسیار مهم است. نصب جرثقیل سقفی و دروازه ای می تواند هم در محل و هم در کارگاه تولید جرثقیل صورت گیرد. در روش اول قطعات جرثقیل در مقصد نهایی آن به هم متصل می شوند. این اتصال با استفاده از اتصالات مختلف و جوشکاری توسط متخصصین صورت می گیرد. اما در روش دوم قطعات جرثقیل در محل سازنده جرثقیل به هم مونتاژ شده و جرثقیل در مقصد به صورت آماده نصب خواهد شد.

در نصب جرثقیل سقفی و دروازه ای دوپل باید به ارتفاع بالابر، زاویه پل ها و تیرهای حمال و نحوه دسترسی به تجهیزات برقی جرثقیل دقت کرد. زاویه های پل و تیرهای حمال در جرثقیل های سقفی به صورت قائم هستند. اما در جرثقیل دروازه ای این زاویه ها متفاوت می باشند. ایجاد یک مسیر دسترسی استاندارد به تجهیزات موتوری جرثقیل ضروری است. زیرا این مسیر برای سرویس و تعمیر کردن جرثقیل لازم می باشد.

هزینه ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای دو پل چقدر است؟

هزینه ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای دو پل نسبت به انواع یک پل بیشتر می باشد. زیرا ساخت جرثقیل های دو پل به متریال، زمان و تخصص بیشتری نیاز خواهد داشت. قیمت ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای دو پل بستگی به تناژ بار قابل حمل، کیفیت ساخت، نوع بالابر، ابعاد جرثقیل و … دارد. مسلما هر چه کیفیت ساخت جرثقیل بالاتر باشد، قیمت تمام شده آن بیشتر خواهد بود. همچنین هزینه ساخت جرثقیل هایی با ابعاد بزرگ بسیار بیشتر از ساخت جرثقیل های کوچک است. جهت استعلام قیمت ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای دو پل با کارشناسان فروش جرثقیل بناگستر در ارتباط باشید.

ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای در جرثقیل بناگستر

جرثقیل بناگستر صفر تا صد طراحی و ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای بناگستر را انجام می دهد. تیم متخصص جرثقیل بناگستر سالهاست که در زمینه طراحی و ساخت انواع جرثقیل های دوپل تجربه دارند. می توانید بهترین و باکیفیت ترین جرثقیل های کارگاهی و کارخانه ای را از این مجموعه بخواهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر تنها کافیست با شماره تلفن های موجود در سایت جرثقیل بناگستر تماس حاصل نمایید.

جمع بندی

در این مقاله از سایت جرثقیل بناگستر به باید و نبایدهای طراحی و ساخت جرثقیل سقفی و دروازه ای دو پل پرداختیم. بهتر است برای خرید جرثقیل های دوپل بودجه مناسبی را اختصاص دهید. زیرا قدرت و نحوه عملکرد این جرثقیل ها تاثیر مستقیم بر راندمان کاری صنایع مختلف دارد.

دسته‌ها: ساخت انواع جرثقیل کارگاهی و سوله
مقالات مرتبط

طراحی محاسبه و تهیه نقشه جرثقیل سقفی و دروازه‌ای تک پل و دوپل

جابه‌جایی انواع سازه‌ها، متریال‌های فلزی، بسته‌بندی‌ها، کالا‌ها و به‌طورکلی لوازمی که وزن زیادی دارند، در کارگاه‌ها، شرکت‌ها و تجارت‌های بزرگ، بنادر و دیگر حوزه‌ها با استفاده از انواع جرثقیل سقفی…
ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره رایگان