1. جرثقیل بناگستر
 2. مقالات
 3. نصاب جرثقیل سقفی | نصب و راه‌اندازی انواع جرثقیل سقفی

نصاب جرثقیل سقفی | نصب و راه‌اندازی انواع جرثقیل سقفی

هر جرثقیلی بعد از آنکه در کارخانه تولید و مونتاژ می‌شود، برای نصب و راه‌اندازی خود نیاز به نصب جرثقیل سقفی دارد. اهمیت نصب و راه‌اندازی جرثقیل به اندازه تولید و ساخت آن نباشد، کمتر نیست. زیرا حتی اگر جرثقیل به بهترین شیوه ساخته شود اما نصب آن غیراصولی باشد، نمی‌تواند کارکرد خوبی از خود نشان دهد.

بنابراین میزان تخصص و تجربه نصاب در نوع نصب جرثقیل و کاربردی بودن آن حرف اول را می‌زند. به همین دلیل ما در این مقاله از سایت جرثقیل بناگستر بنا داریم که نصاب جرثقیل سقفی را معرفی نماییم. سپس اقداماتی را که توسط وی جهت نصب جرثقیل سقفی باید انجام شوند، به دقت بررسی خواهیم کرد.

نصاب جرثقیل سقفی کیست؟

نصاب جرثقیل سقفی فردی است که در حوزه صفر تا صد مونتاژ نصب و راه‌اندازی انواع جرثقیل‌های سقفی تخصص دارد. نصاب‌ها کارشناسان و مهندسانی هستند که به خوبی می‌توانند جزئیات نصب جرثقیل را اجراء کنند. در واقع تنها کافیست نقشه نصب و نوع پروژه را در اختیار نصاب قرار داده و بقیه امور را به آن بسپارید. نصاب دارای یک تیم متخصص و مجرب از افراد متخصص است.

نصاب جرثقیل سقفی و دروازه ای

 

تکنسین‌های برق، لوله کش‌ها، متخصص تأسیسات، رانندگان، کارگران، کارشناسان و پیمانکاران و… جزء این افراد هستند. بنابراین فکر نکنید که نصب تنها توسط یک فرد انجام می‌شود. بلکه این کار کاملاً یک کار گروهی است که تنها با همکاری متقابل اعضاء قابل انجام است.

نصاب جرثقیل چه کاری انجام می‌دهد؟

نصاب جرثقیل سقفی دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد؟ اقدامات نصاب شامل چه عملیاتی خواهد شد؟ نصاب تمامی امور مونتاژ و نصب جرثقیل را انجام می‌دهد. البته بخش عظیمی از مونتاژ جرثقیل در کارخانه انجام می‌شود. اما بخش دیگری از آن همانند نصب ریل‌ها، سوار کردن وینچ، نصب کردن قلاب و بالابر جرثقیل همگی در مرحله نصب انجام می‌شود.

از تمامی این موارد بگذریم، تست عملکرد صحیح جرثقیل یکی از مهم‌ترین بخش‌های نصب جرثقیل است. تست باید بعد از نصب کامل جرثقیل صورت گیرد تا نصاب از عملکرد صحیح آن مطمئن شود. در واقع تنها بعد از تست همه جانبه و عدم مشکل جرثقیل، گارانتی محصول فعال می‌شود. تمامی این امور توسط نصاب جرثقیل سقفی انجام می‌شوند.

نحوه نصب جرثقیل توسط نصاب جرثقیل بناگستر

با خرید بالابر بلغاری و چینی از مجموعه جرثقیل بناگستر می‌توانید از خدمات نصب تخصصی آن بهره‌مند شوید. تمامی نصاب‌های مجموعه بناگستر هم از نظر تخصصی و هم تجربی در سطح بالایی قرار دارند. این نصاب‌ها سال هاست که در زمینه نصب انواع جرثقیل سقفی یک پل و دوپل فعالیت دارند. بنابراین می‌توانند جرثقیل خریداری شده توسط شما را به صورت اصولی و استاندارد نصب کنند.

با خرید وینچ چینی و نصب آن توسط شرکت بناگستر می‌توانید به صورت قابل توجهی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. زیرا قیمت جرثقیل سقفی چینی بسیار ارزان و مناسب می‌باشد.

نصاب جرثقیل سقفی در دو مرحله اقدام به نصب جرثقیل می‌کند: اقدامات قبل از نصب و اقدامات بعد از نصب جرثقیل. هر دو این اقدامات به یک اندازه مهم و سرنوشت ساز هستند. زیرا می‌توانند عملکرد جرثقیل را دستخوش تغییر قرار دهند. در ادامه مقاله به بررسی هر کدام از این بخش‌ها خواهیم پرداخت.

مجری نصب جرثقیل دروازه ای

مراحل نصب جرثقیل سقفی

قبل از آنکه جرثقیل به صورت نهایی توسط نصاب جرثقیل سقفی راه‌اندازی شود، انجام یک سری اقدامات بسیار مهم است. این اقدامات جهت کارکرد صحیح جرثقیل سرنوشت ساز هستند. در ادامه این بخش به معرفی مراحل نصب جرثقیل توسط تیم نصاب جرثقیل سقفی می‌پردازیم.

۱) ارزیابی کامل محل نصب جرثقیل و بررسی میزان تطابق آن با نقشه پروژه

۲) طراحی سیستم جرثقیل با توجه به شرایط محل نصب و نیاز پروژه

۳) آماده‌سازی تمامی اجزای سازه و انجام تقویت‌سازی‌ها

۴) نصب ریل‌های فولادی به صورت محکم و استاندارد

۵) نصب جرثقیل و راه‌اندازی سیستم الکتریکی و کنترل

۶) انجام تست‌ها و آزمون‌های مهم بر روی جرثقیل

۷) آموزش نحوه استفاده و نگهداری از جرثقیل به کارکنان

خطراتی که باید توسط نصاب جرثقیل سقفی شناسایی شوند

نصاب جرثقیل سقفی در هنگام نصب باید تمامی خطرات موجود برای عملکرد جرثقیل را در نظر بگیرد. در واقع جرثقیل ممکن است در طی عملکرد خود به یکی از تأسیسات مجموعه ضربه بزند. و یا اینکه تأسیسات ساختمان مانعی جهت نصب صحیح و اصولی جرثقیل باشند. بنابراین بهتر است تمامی موارد زیر به صورت کامل بررسی شوند.

 • منابع ترافیک که شامل عبور و مرور ماشین آلات صنعتی دیگر، کامیون‌ها، وسایل نقلیه شخصی و… می‌شوند.
 • منابع انرژی که شامل لوله کشی گاز، لوله کشی آب و فاضلاب، سیم کشی برق و… است.
 • هر گونه تجهیزاتی که در حین نصب نیاز به قفل شدن یا برچسب زدن دارند.
 • وجود گرمای بیش از حد در مجاورت محل نصب جرثقیل مانند گرمای ناشی از کار با فلزات داغ، کار با مواد شیمیایی و….

مراحل انجام تست جرثقیل توسط نصاب جرثقیل سقفی

بعد از نصب موقت جرثقیل توسط نصاب جرثقیل سقفی، تست‌های مشخصی روی عملکرد دستگاه انجام می‌شود. این تست‌ها ابتدا شامل تست‌های مکانیکی و برقی هستند. سپس تست‌های داینامیک و استاتیک روی جرثقیل انجام خواهند شد.

شرکت نصب جرثقیل سقفی

 

در طول این تست‌ها تمام قطعات تحت فشار جرثقیل به خوبی مورد بررسی قرار می‌گیرند تا هیچ مشکلی نداشته باشند. تست جرثقیل طی مراحل خاص و مشخصی انجام می‌شود. برخی از این تست‌ها به صورت زیر هستند:

 • آزمون استاندارد میزان بار قابل تحمل
 • آزمایش سیستم هدایت جرثقیل
 • تست سیستم برق‌رسانی جرثقیل
 • امتحان سیستم کنترل جرثقیل
 • تست سرعت حرکت جرثقیل

نصب جرثقیل سقفی توسط نصاب چه مدت زمان طول می‌کشد؟

سؤال بسیاری از خریداران این است که نصب جرثقیل توسط نصاب جرثقیل سقفی چقدر طول می‌کشد؟ در واقع پاسخ به این سؤال مقداری سخت است. زیرا مدت زمان نصب و راه‌اندازی جرثقیل سقفی توسط نصاب به پارامتر‌های زیادی وابسته است. میزان تخصص تیم نصاب جرثقیل سقفی، شرایط محل نصب، نوع جرثقیل، وجود خرابی‌ها و کمبود‌ها در محل نصب و… جزء پارامتر‌های تأثیرگذار هستند.

اگر تمامی شرایط برای نصب مهیا باشند و هیچ مشکل و چالشی وجود نداشته باشد، نصب نهایتاً ۳ روز طول خواهد کشید. اما در اکثر موارد نصب جرثقیل ۱۰ روز الی یک ماه طول می‌کشد.

جمع‌بندی

در این مقاله از سایت جرثقیل بناگستر به باید و نباید‌های نصب جرثقیل توسط نصاب جرثقیل سقفی پرداختیم. نصاب جرثقیل باید تخصص لازم را در حوزه نصب انواع جرثقیل‌های سقفی داشته باشد. خوشبختانه مجموعه جرثقیل بناگستر مجهز به تیم نصاب متخصص و باتجربه است. این تیم کلیه امور مربوط به نصب را به صورت اصولی و استاندارد انجام می‌دهد. بنابراین می‌توانید با خیال راحت به آن اعتماد کنید.

دسته‌ها: مقالات
مقالات مرتبط
سیم کشی جرثقیل سقفی

مدار برق‌رسانی و نقشه‌های تابلو برق و سیم کشی جرثقیل سقفی

در دستگاه‌های جرثقیل سقفی یکی از مهم‌ترین مباحثی که طراح و پیمانکار پروژه باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشد کیفیت طراحی مدار برق جرثقیل سقفی خواهد بود.  این الکتروموتورها…
ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
مشاوره رایگان