1. ساخت انواع جرثقیل
 2. مقالات
 3. ریموت کنترل یا کنترل رادیویی در جرثقیل سقفی، دروازه‌ای و بازویی

ریموت کنترل یا کنترل رادیویی در جرثقیل سقفی، دروازه‌ای و بازویی

رادیو کنترل یا ریموت کنترل وسیله در انواع جرثقیل هاست که وظیفه کنترل و هدایت دستگاه را از راه دور به عهده دارد تا ایمنی کاربر جرثقیل، کارگران دخیل در عملیات جرثقیل و سایر افراد مشغول در کارگاه تأمین شود. علت دیگر وجود ریموت کنترل در جرثقیل‌های سقفی و دروازه‌ای و سایر انواع جرثقیل‌ها، امکان یافتن دید مناسب به هوک و محموله با جابجا شدن و تغییر مکان است. کنترل‌های رادیویی که به آویز‌های بی‌سیم هم معروف هستند، با توجه به هزینه‌ی کمی که به لیست هزینه‌های جرثقیل اضافه می‌کنند، مزایای فراوانی دارند که حضورشان را توجیه می‌کند. برای آشنایی بیشتر با انواع ریموت کنترل جرثقیل سقفی، دروازه‌ای و بازویی و امکانات و ویژگی‌های آن این مقاله را تا پایان دنبال کنید.

همچنین برای آشنایی با انواع جرثقیل‌های سقفی و شیوه‌ی ساخت جرثقیل‌های سقفی می‌توانید مقالات مربوط را مطالعه بفرمایید.

جرثقیل بناگستر با سابقه فراوان در زمینه فروش، راه‌اندازی و ارائه‌ی خدمات جرثقیل‌های سقفی، بازویی و دروازه‌ای و سایر انواع جرثقیل‌های کارگاهی و کارخانه‌ای، آماده ارائه‌ی مشاوره به شما علاقه مندان است.

ریموت کنترل جرثقیل

کنترل از راه دور بی‌سیم یا به اختصار ریموت کنترل، در بسیاری از صنایع مختلف برای کنترل از راه دور انواع تجهیزات صنعتی و کارگاهی در کاربری‌ها و سرعت‌های مختلف استفاده می‌شود. در حال حاضر استفاده از این نوع ریموت کنترل‌ها در صنایع مختلف مانند نیروگاه‌ها، صنایع ذوب فولاد و فلزات، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، خودروسازی، سنگ معدن و معدن، بنادر و باربری و کارگاه‌های کوچک رایج و متداول است. به تعدادی از کاربرد‌های این رادیوکنترل‌ها اشاره می‌کنیم:

 • انواع جرثقیل سقفی، جرثقیل دروازه‌ای، جرثقیل بازویی، تاور کرین (تاور کرین)
 • انواع بالابر
 • میکسر‌های صنعتی
 • پمپ‌های بتن که در ساخت و ساز‌های عظیم استفاده می‌شود.
 • ماشین آلات حفاری در صنایع مختلف نفتی و غیر نفتی
 • موتور‌های الکتریکی
 • سیستم‌های سرمایش و گرمایش
 • نوار نقاله و…

ریموت کنترل‌های صنعتی عموماً با سیستم گیرنده و فرستنده یا ریموت کنترل و رسیور تولید و استفاده می‌شوند، به این صورت که گیرنده در تابلو برق دستگاه مورد نظر (اینجا مثلاً جرثقیل سقفی یا دروازه‌ای) نصب می‌شود و با ارسال فرکانس رادیویی که با فشار دادن دکمه‌های روی ریموت به گیرنده ارسال می‌شود، امکان کنترل دستگاه از راه دور را برای کاربر جرثقیل ایجاد می‌کند. بعضی از ریموت کنترل برای جلوگیری از آسیب در محیط کارگاه و برخورد با زمین و سایر دستگاه‌ها، با طناب یا سیم، به بخشی از جرثقیل متصل می‌شوند و آویزان می‌مانند.

ریموت کنترل جرثقیل سقفی | جرثقیل بناگستر
ریموت کنترل جرثقیل سقفی | جرثقیل بناگستر

مزایای استفاده از ریموت کنترل جرثقیل سقفی یا دروازه‌ای

استفاده از کنترل از راه دور بی‌سیم در استفاده از جرثقیل مهم است چرا که در این صورت نیازی به تماس مستقیم اپراتور با دستگاه در حال کار وجود ندارد. این بدان معنی است که اپراتور را می‌توان به روش ایمن‌تری، دور از قطعات متحرک، گرد و غبار مضر، صدا و لرزش یا ریزش زباله قرار داد.

علاوه بر این استفاده از ریموت کنترل مزایای فراوانی دارد که به بعضی از ان‌ها اشاره می‌کنیم:

 • ایمنی بسیار بالا در محل کار
 • سرعت کار بسیار بالا
 • افزایش فراوان دقت هنگام کار
 • استفاده آسان و راحت برای کاربر
 • مصرف انرژی بسیار کم
 • نصب سریع و آسان
 • فرکانس رادیویی انحصاری برای هر دستگاه که از ایجاد تداخل خطرناک میان دستگاه‌ها جلوگیری می‌کند.
 • امکان کار در شرایط محیطی مختلف برای اغلب ریموت کنترل‌ها
 • اغلب وزن بسیار کم دستگاه
 • عدم وجود محدودیت در فاصله جرثقیل تا ریموت

انواع ریموت کنترل جرثقیل سقفی یا دروازه‌ای

ریموت کنترل جرثقیل می‌تواند تک سرعته یا دو سرعته، با توجه به نوع جرثقیل و کاربری آن و همچنین دارای کلید‌های متعدد باشد.

محدوده کنترل از راه دور جرثقیل یا برد ریموت کنترل، به نوع کنترل از راه دور و عدم تداخل در محیط بستگی دارد. در حالت استاندارد، کنترل از راه دور جرثقیل تا فاصله 20-30 متری با گیرنده کار می‌کند. برخی از کنترل‌های از راه دور تا 100 متر کار می‌کنند. البته این فاصله قابل افزایش است اما توصیه نمی‌شود. با توجه به اینکه اپراتور باید به صورت بصری جرثقیل را به طور کامل کنترل کند و ببیند که جرثقیل دقیقاً در کدام جهت حرکت می‌کند و به طور کلی موقعیت جرثقیل را کنترل کند. اکیداً توصیه می‌شود که کنترل از راه دور جرثقیل در فاصله بیش از 20 تا 30 متری کار نکند.

چگونه از ریموت کنترل جرثقیل استفاده کنیم؟

ریموت کنترل‌ها همانطور که گفته شد انواع مختلفی دارند اما اغلب آن‌ها از همین الگو استفاده می‌کنند و ممکن است بجای دکمه‌ی فشاری یا پوش باتن، از جوی استیک یا برعکس استفاده شود.

برای کار با جرثقیل بوسیله ریموت کنترل، اپراتور از دو جوی استیک استفاده می‌کند. جوی استیک چپ، حرکت کالسکه را کنترل می‌کند و جوی استیک سمت راست مسئولیت کنترل حرکت بالابر را به عهده دارد. با مهارت و تجربه و استفاده درست از ریموت، کاربر می‌تواند تنها از این دو کنترل، برای جابجایی ایمن بار در هر نقطه در منطقه عملیاتی جرثقیل استفاده کند.

سیستم کنترل از راه دور همانطور که گفته شد، از دو واحد تشکیل می‌شود. یکی از آن‌ها یک فرستنده پورتابل است که سیگنال‌های کنترلی را تولید می‌کند و در دستان کاربر جرثقیل قرار می‌گیرد. دیگری گیرنده یا رسیوری است که به طور دائم بر روی جرثقیل نصب شده است. گیرنده در جعبه برق، به بخش کنترلی جرثقیل متصل می‌شود و دستوراتی که از فرستنده می‌رسد را در آنجا اعمال می‌کند.

همچنین در نوعی از ریموت کنترل فروسرخ، دکمه‌های کنترل از راه دور با استفاده از فرستنده تعبیه شده در دستگاه ریموت کار می‌کنند. هر بار که کاربر برای اجرای دستوری، دکمه‌ای را فشار می‌دهد، فرستنده، جریانی از پرتو‌های مادون قرمز را ارسال می‌کند. نور مادون قرمز یک الگوی منحصربه‌فرد براساس عملکرد آن دکمه ایجاد می‌کند که به آنتن گیرنده می‌فهماند که چه دستوری را می‌بایست اجرا کند.

سخن آخر

ریموت کنترل جرثقیل سقفی و دروازه‌ای و بازویی از اجزای بسیار مهم این تجهیزات حیاتی کارگاه هستند و آشنایی با کاربری و شیوه عملکرد آن‌ها از نیاز‌های افراد مشغول در هر کارگاهیست. برای افزایش اطلاعات و دریافت مشاوره در هر زمینه از موضوعات مربوط به جرثقیل با کارشناسان با سابقه بناگستر تماس بگیرید.

دسته‌ها: مقالات

مقالات مرتبط

رنگ آمیزی جرثقیل | جرثقیل بناگستر

رنگ‌آمیزی جرثقیل سقفی

با توجه به فزونی هرروزه‌ی انواع سازه‌های فلزی اعم از سازه‌های فولادی من جمله انواع جرثقیل‌ها، ستون‌ها و دیگر سازه‌های فلزی و فولادی، توجه ویژه به رنگ‌آمیزی جرثقیل و بالاخص…
ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان